bmxultra.com

2003 UCI BMX World Titles results

CHALLENGE CLASS - SATURDAY 26TH JULY 2003

Category 5-6-7 Girls

Linda ARMANNSSON AUS
Taylah TOMOKINO NZL
Ashleigh GUNN AUS
Tadila BARRETT AUS
Teegan RUTHERFORD AUS
Tiana HUGHES AUS
Rhiannon PURSER AUS
Harriet BURBIDGE-SMITH AUS
Layne RIGG AUS

Category 5 & 6 Boys

Corey DAVIS AUS
Ryan YOUNG AUS
Travers SPRINGER ZIM
Alex LONDEMA AUS
Simon COUTTS AUS
Liam HAYWOOD AUS
Wade TURNER AUS
Jack PEARCE AUS

Category 7 Boys

1. Cristobal PALAMINOS CH
2. Joans ARANDA AU
3. Mitchell WRIGHT NZL
4. Todd BARRY NZL
5. Sam CLARKE AUS
6. Michael WILBY AUS
7. Max DEMPSEY AUS
8. Reon SHEATH NZL

Category 8 Girls

1. Catherine O'NEILL AUS
2. Shannyn SINGLETON AUS
3. Roude ANCELOT FRA
4. Brooke PEACHEY AUS
5. Hannah THRONS AUS
6. Shanai DONOVAN NZL
7. Danielle BROWN AUS
8. Ebony DUNSWORTH AUS

Category 8 Boys

1. Jack BUCHHORN AUS
2. Luke TANNER AUS
3. Beau WRIGHT AUS
4. David MCGRATH AUS
5. Blake LYNCH AUS
6. Zachary POOLE AUS
7. Liam SMITH AUS
8. Cameron TAYLOR AUS

Category 9 Girls

1. Elis LIGTLEE NED
2. Madison JANSSEN AUS
3. Chelsea KING NZL
4. Nicole WRIGHT NZL
5. Stephanie MACKIE NZL
6. Liza DUNN AUS
7. Holly WOODCOCK NZL
8. Olivia WOHLER AUS

Category 9 Boys

1. Ryan VAN VUGT AUS
2. Carlos Alberto RAMIREZ COL
3. Thorsten LENTINK NED
4. Federico Emiliano VILLEGAS ARG
5. Scott MCGETRICK AUS
6. Joshua LATHWELL AUS
7. Corey FRIESWYCK AUS
8. Jacob HANSFORD AUS

Category 10 Girls

1. Melinda MCLEOD AUS
2. Amy POLLEN ZIM
3. Enora LEROUX FRA
4. Chantel HICKSON AUS
5. Anaelle SERY FRA
6. Britteny RHODES AUS
7. Chelsea CRAFT AUS
8. Rhys MITTON AUS

Category 10 Boys

1. Adam SHIELDS AUS
2. Jaymin KING AUS
3. Trent WOODCOCK NZL
4. Sean CARLOS AUS
5. Joseph COSTA AUS
6. James DOYLE NZL
7. Brent WELHAN AUS
8. Kane BARRY NZL

Category 11 Girls

1. Fanny GARNIER FRA
2. Mayara PERES BRA
3. Krystal RUSSON AUS
4. Amandine LUCAS FRA
5. Ashleigh CRAGG AUS
6. Talia SMITH AUS
7. Elyse IMBER NZL
8. Laura WESTERN AUS

Category 11 Boys

1. Tory NYHAUG CAN
2. Arnaud PAYET FRA
3. Ryan FAUX AUS
4. Tristan LENTINK NED
5. Jesse VAN VUGT AUS
6. Alex WOHLER AUS
7. Antoine LEVY FRA
8. Lorin MARTINEZ FRA

Category 12 Girls

1. Lauren REYNOLDS AUS
2. Petra BROWN AUS
3. Nerida GIFFORD AUS
4. Cassandra STEPHENS AUS
5. Courtney TAYLOR AUS
6. Marine MAILLEZ FRA
7. Cherie SIMPSON AUS
8. Wendy ANCELOT FRA

Category 12 Boys

1. Joshua CALLAN AUS
2. Kurt PICKARD NZL
3. Facundo Martín NARPE ARG
4. Sam WILLOUGHBY AUS
5. Rémi MANTION FRA
6. Boss MOANAROA NZL
7. Joseph HEY AUS
8. Anthony DEAN AUS

Category 13 Girls

1. Joyce SEESING NED
2. Caroline BUCHANAN AUS
3. Ashleigh WEIER AUS
4. Eva AILLOUD FRA
5. Grace IRELAND AUS
6. Amanda CARR USA
7. Caitlyn WARD AUS
8. Maggie FAUX AUS

Category 13 Boys

1. Paulo AGUILERA BOL
2. Dustin VOGLER USA
3. Steven JANSSEN AUS
4. Masahiro SANPEI JPN
5. Dirk WINTER AUS
6. Ben DAVIS AUS
7. Ryan WATTON AUS
8. Kristofer ULYATE AUS

Category 14 Girls

1. Maria Eugenia RUARTE ARG
2. Lieke KLAUS NED
3. Magalie POTTIER FRA
4. Ziggy CALLAN AUS
5. Amanda GEVING USA
6. Trisha HOWES AUS
7. Sabrina STAM NED
8. Lisa-Kathrin SCHREIBER GER

Category 14 Boys

1. Joey BRADFORD USA
2. Scott HOSKING NZL
3. Alex BOURNE NZL
4. Zac WEBB NZL
5. Alexandre MAGNO FRA
6. Christopher SLOOT AUS
7. Neil BRUNJES AUS
8. Andrew MAYFIELD USA

Category 15 Girls

1. Melissa MANKOWSKI AUS
2. Sarah WALKER NZL
3. Chloe FRANSEN AUS
4. Charlie PHILLIPS GBR
5. Katie SHEDIVY USA
6. Angela WOODING AUS
7. Emma SONERSON AUS
8. Samanatha STOREY USA

Category 15 Boys

1. Ramiro Martín MARINO ARG
2. Juan Pablo VASQUEZ COL
3. Alex NESEVESKI AUS
4. Daniel BRITO BRA
5. Dennis SEESING NED
6. Cameron COLE NZL
7. Kane GILL GBR
8. Weston POPE USA

Category 16 Girls

1. Chloe MACPHERSON AUS
2. Nicole CALLISTO AUS
3. Nikki HARPER AUS
4. Adélaide REY FRA
5. Emma ALLGOOD AUS
6. Heather HELLWINKEL USA
7. Shannon JOBSON AUS
8. Kylie GRAY AUS

Category 16 Boys

1. Leigh DARRELL AUS
2. Ewoud STAM NED
3. Chris JOHNS AUS
4. Adrien BORDES FRA
5. Michael WELLMAN AUS
6. Micael CESAR SUI
7. Simon COLLIN AUS
8. Patrick LEBEL CAN

Category 17 & over Men

1. Barry NOBLES USA
2. Julien PAQUIEN FRA
3. Cloin MALCOLM AUS
4. Susumu MIURA JPN
5. Brett SCRUSE AUS
6. Daniel GALEA AUS
7. Peter TRENWITH AUS
8. Christian CABASSI AUS

 

Last updated: Thursday, 2 April, 2009 7:33 AM
bmxultra.com team member Brandan Bullows