End of Report
BMX Event Managerę by Lyndon.Downing@bigpond.com

BMXA Champbikx Tour 2007

BMX EVENT MANAGER, Report Created 21-Jan-2007 16:33:35

Series Detailed

Round 1: Probikx - Champbikx Hills WA Dec 2006
Standish Cycles

Round 2: Probikx - Champbikx Wanneroo WA Dec 2006
Standish Cycles

Round 3: UCI-Probikx-Champbikx Nerang Jan 2007
Standish Cycles

Round 4: UCI-Probikx-Champbikx Knox Jan 2007
Standish Cycles

14 Girls 3 Riders.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 11 Rounds
RESULT POINTS
BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST 5 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Lacey OLIVER
(AUS19930325)
Nerang QLD 448 8 448 440 120
2
120
2
100
2
100
2
- - - - - - -
2* Melinda MCLEOD
(AUS19930212)
Mackay Pioneer QLD 244 4 244 240 - - 120
2
120
2
- - - - - - -
3* Jackie MATTIOLI
(AUS19930211)
Wanneroo WA 204 4 204 200 100
2
100
2
- - - - - - - - -
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 to qualify.
Best 5 results are from rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.

15 Girls 13 Riders.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 11 Rounds
RESULT POINTS
BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST 5 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Kirsten DELLAR
(AUS19921029)
Tom Price WA 501 21 501 480 120
4
120
4
120
7
120
6
- - - - - - -
2* Talia SMITH
(AUS19920625)
Cross Keys SA 274 14 274 260 80
4
80
4
- 100
6
- - - - - - -
3* Laura WESTERN
(AUS19920321)
Wanneroo WA 208 8 208 200 100
4
100
4
- - - - - - - - -
4* Ashleigh CRAGG
(AUS19920120)
Canberra ACT 173 13 173 160 - - 80
7
80
6
- - - - - - -
5* Meg PROW
(AUS19920527)
Red Centre NT 108 8 108 100 50
4
50
4
- - - - - - - - -
6* Kate FISCHMANN
(AUS19920619)
Nerang QLD 107 7 107 100 - - 100
7
- - - - - - - -
7* Jacinta RICE
(AUS19920527)
Sawtell NSW 73 13 73 60 - - 30
7
30
6
- - - - - - -
8* Bridgette WARREN
(AUS19920210)
Proserpine QLD 57 7 57 50 - - 50
7
- - - - - - - -
9* Olivia CLARK
(AUS19921001)
Sunbury VIC 56 6 56 50 - - - 50
6
- - - - - - -
10* Ashleigh VAGG
(AUS19920906)
Bundaberg QLD 47 7 47 40 - - 40
7
- - - - - - - -
11* Jade PARKER
(AUS19920612)
Eastfield VIC 46 6 46 40 - - - 40
6
- - - - - - -
12* Ashley WYATT
(AUS19920328)
Mackay Pioneer QLD 27 7 27 20 - - 20
7
- - - - - - - -
-* Krystal RUSSON
(AUS19920807)
Bayside QLD 0 0 0 0 - - 0
0
- - - - - - - -
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 to qualify.
Best 5 results are from rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.

16 Girls 10 Riders.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 11 Rounds
RESULT POINTS
BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST 5 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Cherie SIMPSON
(AUS19910501)
Byford WA 417 17 417 400 120
3
100
3
80
5
100
6
- - - - - - -
2* Lauren REYNOLDS
(AUS19910625)
Bunbury WA 292 12 292 280 80
3
120
3
- 80
6
- - - - - - -
3* Rachel BRACKEN
(AUS19910630)
Townsville QLD 231 11 231 220 - - 100
5
120
6
- - - - - - -
4* Ashleigh MAVAY
(AUS19910903)
Albany WA 186 6 186 180 100
3
80
3
- - - - - - - - -
5* Alexandra WILLIAMS
(NZL19910610)
Papakura NZL 125 5 125 120 - - 120
5
- - - - - - - -
6* Petra BROWN
(AUS19910731)
Eastern Goldfields WA 56 6 56 50 - - - 50
6
- - - - - - -
7* Stacey JONES
(AUS19911119)
Caboolture QLD 55 5 55 50 - - 50
5
- - - - - - - -
8* Erin ANDERSON
(AUS19910225)
Knox VIC 46 6 46 40 - - - 40
6
- - - - - - -
9* Erin BUTLER
(AUS19910702)
Canberra ACT 45 5 45 40 - - 40
5
- - - - - - - -
10* Courtney TAYLOR
(AUS19910625)
Blue Mountains NSW 36 6 36 30 - - - 30
6
- - - - - - -
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 to qualify.
Best 5 results are from rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.

14 Boys 22 Riders.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 11 Rounds
RESULT POINTS
BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST 5 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Graeme MUDD
(AUS19930116)
Maitland Tenambit NSW 377 37 377 340 100
10
80
10
80
10
80
7
- - - - - - -
2* Shannon BURNETT
(AUS19930507)
Cockburn WA 387 27 387 360 120
10
120
10
- 120
7
- - - - - - -
3* Thomas ROWE
(AUS19930709)
Cross Keys SA 217 27 217 190 50
10
40
10
- 100
7
- - - - - - -
4* Brent WELHAN
(AUS19930711)
Collie WA 200 20 200 180 80
10
100
10
- - - - - - - - -
5* Adam SHIELDS
(AUS19930614)
Mackay Pioneer QLD 130 10 130 120 - - 120
10
- - - - - - - -
6* Zac LORENZ
(AUS19931025)
Nerang QLD 110 10 110 100 - - 100
10
- - - - - - - -
7* Jaymin KING
(AUS19930204)
Bunbury WA 100 30 100 70 10
10
50
10
10
10
- - - - - - - -
8* Christopher LATHWELL
(AUS19931031)
Hills WA 70 20 70 50 30
10
20
10
- - - - - - - - -
9* Brandon MCQUEEN
(AUS19930709)
Toowoomba QLD 60 10 60 50 - - 50
10
- - - - - - - -
10* Toby DAVIS
(AUS19930309)
Byford WA 60 20 60 40 40
10
0
10
- - - - - - - - -
11* Corey BAGNALL
(AUS19930723)
Southlake NSW 57 7 57 50 - - - 50
7
- - - - - - -
12* Daniel NOTELY-COLE
(AUS19930727)
Nerang QLD 57 17 57 40 - - 0
10
40
7
- - - - - - -
13* Alexander ULYATE
(AUS19930730)
Nerang QLD 50 10 50 40 - - 40
10
- - - - - - - -
14* Callum PEARMINE
(AUS19930525)
Cockburn WA 50 20 50 30 0
10
30
10
- - - - - - - - -
15* Darryn GOODWIN
(AUS19930802)
Eastern Goldfields WA 50 20 50 30 20
10
10
10
- - - - - - - - -
16* Cale ARGENT
(AUS19930114)
Centenary Plains QLD 40 10 40 30 - - 30
10
- - - - - - - -
17* Joshua HAMILTON
(AUS19930914)
The Cove SA 37 7 37 30 - - - 30
7
- - - - - - -
18* Adam TRUSTUM
(AUS19930215)
Casino NSW 30 10 30 20 - - 20
10
- - - - - - - -
19* Jack SUTTON
(AUS19930330)
Terrigal NSW 27 7 27 20 - - - 20
7
- - - - - - -
20* Jared GANE
(AUS19930706)
Hills WA 20 20 20 0 0
10
0
10
- - - - - - - - -
21* Joshua HATTIN
(AUS19930929)
Nerang QLD 10 10 10 0 - - 0
10
- - - - - - - -
-* Jacob THOMSON
(AUS19930701)
Lake Macquarie NSW 0 0 0 0 - - 0
0
- - - - - - - -
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 to qualify.
Best 5 results are from rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.

15 Boys 25 Riders.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 11 Rounds
RESULT POINTS
BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST 5 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Brendan ABEL
(AUS19920105)
Caboolture QLD 462 42 462 420 100
7
80
6
120
15
120
14
- - - - - - -
2 Ryan FAUX
(AUS19920516)
Mackay Pioneer QLD 252 42 252 210 50
7
100
6
30
15
30
14
- - - - - - -
3* Trent EVANS
(AUS19920514)
Hills WA 253 13 253 240 120
7
120
6
- - - - - - - - -
4* Benjamin CLARKE
(AUS19920617)
Macarthur NSW 209 29 209 180 - - 80
15
100
14
- - - - - - -
5* Kevin WATSON
(AUS19920326)
Nerang QLD 179 29 179 150 - - 100
15
50
14
- - - - - - -
6* Ryan HENDERSON
(AUS19921002)
Tuggeranong ACT 159 29 159 130 - - 50
15
80
14
- - - - - - -
7* Andrew SCHULTZ
(AUS19920609)
Southside WA 143 13 143 130 80
7
50
6
- - - - - - - - -
8* Robert LONDEMA
(AUS19920729)
Happy Valley SA 97 27 97 70 30
7
40
6
- 0
14
- - - - - - -
9* Dylan HALL
(AUS19920227)
Kelmscott WA 83 13 83 70 40
7
30
6
- - - - - - - - -
10* Shaun GRAY
(AUS19921204)
Cairns QLD 69 29 69 40 - - 0
15
40
14
- - - - - - -
11* Corey HEWITSON
(AUS19920209)
Manly Warringah NSW 55 15 55 40 - - 40
15
- - - - - - - -
12* Chris JENNINGS
(AUS19920608)
Macarthur NSW 49 29 49 20 - - 20
15
0
14
- - - - - - -
13* Jacob PAGE
(AUS19920531)
Centenary Plains QLD 49 29 49 20 - - 10
15
10
14
- - - - - - -
14* Matthew DUNSWORTH
(AUS19920414)
Knox VIC 34 14 34 20 - - - 20
14
- - - - - - -
15* Kelvin PENTLAND
(AUS19920616)
Canberra ACT 29 29 29 0 - - 0
15
0
14
- - - - - - -
16* Joel STEVENS
(AUS19920321)
Southside WA 27 7 27 20 20
7
0
0
- - - - - - - - -
=17* Luke BROWNING
(AUS19920925)
Harbour City QLD 15 15 15 0 - - 0
15
- - - - - - - -
=17* Hayden DE VRIES
(AUS19920626)
Harbour City QLD 15 15 15 0 - - 0
15
- - - - - - - -
=17* Justin KING
(AUS19921007)
Centenary Plains QLD 15 15 15 0 - - 0
15
- - - - - - - -
=17* Casey RIGGS
(AUS19920214)
Harbour City QLD 15 15 15 0 - - 0
15
- - - - - - - -
=17* Nathan WARD
(AUS19920311)
Harbour City QLD 15 15 15 0 - - 0
15
- - - - - - - -
=22* Joel EDEN
(AUS19920316)
Happy Valley SA 14 14 14 0 - - - 0
14
- - - - - - -
=22* Jake FOSTER
(AUS19921204)
Cross Keys SA 14 14 14 0 - - - 0
14
- - - - - - -
=22* Joshua WALLIS
(AUS19920411)
The Cove SA 14 14 14 0 - - - 0
14
- - - - - - -
-* Jamie WELHAN
(AUS19920112)
Collie WA 0 0 0 0 0
0
0
0
- - - - - - - - -
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 to qualify.
Best 5 results are from rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.

16 Boys 26 Riders.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 4 of 11 Rounds
RESULT POINTS
BONUS POINTS
GRAND BONUS BEST 5 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Sam WILLOUGHBY
(AUS19910815)
Happy Valley SA 517 57 517 460 120
16
100
16
120
13
120
12
- - - - - - -
2 Joshua CALLAN
(AUS19910408)
Lilydale VIC 377 57 377 320 20
16
120
16
100
13
80
12
- - - - - - -
3 Michael CHASTEAUNEUF
(AUS19910115)
Eastfield VIC 367 57 367 310 100
16
30
16
80
13
100
12
- - - - - - -
4 Anthony DEAN
(AUS19910422)
Cross Keys SA 307 57 307 250 80
16
80
16
50
13
40
12
- - - - - - -
5 Justin MYERS
(AUS19910712)
Happy Valley SA 157 57 157 100 50
16
0
16
40
13
10
12
- - - - - - -
6 Kurt NICHOLLS
(AUS19910120)
Cairns QLD 157 57 157 100 10
16
10
16
30
13
50
12
- - - - - - -
7* Justin BRAYBON
(AUS19910213)
Happy Valley SA 134 44 134 90 40
16
20
16
- 30
12
- - - - - - -
8* Harley CLEMENTS
(AUS19910523)
Wanneroo WA 102 32 102 70 30
16
40
16
- - - - - - - - -
9* Joseph HEY
(AUS19910116)
Hills WA 82 32 82 50 0
16
50
16
- - - - - - - - -
10* Mason KING
(AUS19910628)
Bunbury WA 45 45 45 0 0
16
0
16
0
13
- - - - - - - -
11* Tyler GREEN
(AUS19910903)
Cockburn WA 44 44 44 0 0
16
0
16
- 0
12
- - - - - - -
12* Nick DEININGER
(AUS19910917)
Nerang QLD 33 13 33 20 - - 20
13
- - - - - - - -
13* Aidan NEMET
(AUS19911007)
Tuggeranong ACT 32 12 32 20 - - - 20
12
- - - - - - -
=14* Bradley ATTHIS
(AUS19910111)
Cockburn WA 32 32 32 0 0
16
0
16
- - - - - - - - -
=14* Shaun BLACK
(AUS19911219)
Cockburn WA 32 32 32 0 0
16
0
16
- - - - - - - - -
=14* Blake COLLINS
(AUS19910121)
Moranbah QLD 32 32 32 0 0
16
0
16
- - - - - - - - -
=14* Jake FARRELL
(AUS19911204)
Kelmscott WA 32 32 32 0 0
16
0
16
- - - - - - - - -
=14* Rhys PEARMINE
(AUS19910207)
Cockburn WA 32 32 32 0 0
16
0
16
- - - - - - - - -
19* Jeffrey LAWRENCE
(AUS19910404)
Lake Macquarie NSW 25 25 25 0 - - 0
13
0
12
- - - - - - -
20* Hayden JUDE
(AUS19910724)
Red Centre NT 23 13 23 10 - - 10
13
- - - - - - - -
=21* Wyatt CLINCH
(NZL25031991)
East City NZL 13 13 13 0 - - 0
13
- - - - - - - -
=21* Christopher COURTENAY
(AUS19910206)
Logan City QLD 13 13 13 0 - - 0
13
- - - - - - - -
=21* Kerry KING
(AUS19910416)
Centenary Plains QLD 13 13 13 0 - - 0
13
- - - - - - - -
=24* Chase COLLINS
(AUS19910404)
Shepparton VIC 12 12 12 0 - - - 0
12
- - - - - - -
=24* Andrew HOWIESON
(AUS19910824)
Park Orchards VIC 12 12 12 0 - - - 0
12
- - - - - - -
-* Ashleigh WHYTE
(AUS19910301)
Frankston VIC 0 0 0 0 - - - 0
0
- - - - - - -
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 4 of rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 to qualify.
Best 5 results are from rounds 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10. Top of Report