End of Report
BMX Event Managerę by Lyndon.Downing@bigpond.com

2008 UCI BMX Pacific-Oceania Ranking Series

BMX EVENT MANAGER, Report Created 17-Feb-2008 21:39:12

Series Detailed

Round 1: Joetsy City - JPN, 11 Aug 2007
UCI BMX Pacific-Oceania Ranking Series 2008

Round 2: Hamilton NZL - 20 Oct 2007
UCI BMX Pacific-Oceania Ranking Series 2008

Round 3: Hamilton NZL - 21 Oct 2007
UCI BMX Pacific-Oceania Ranking Series 2008

Round 4: Nerang AUS - 4 Jan 2008
UCI BMX Pacific-Oceania Ranking Series 2008

Round 5: Nerang AUS - 5 Jan 2008
UCI BMX Pacific-Oceania Ranking Series 2008

Round 6: Park Orchards AUS - 19 Jan 2008

Round 7: North Harbour, NZL, 16 Feb 2008
UCI BMX Pacific-Oceania Ranking Series 2008

Round 8: North Harbour, NZL, 17 Feb 2008
UCI BMX Pacific-Oceania Ranking Series 2008

Round 9: #

Round 10: #

Round 11: Combined National Championships
HKG, JPN

Junior Women 13 Riders.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 11 of 11 Rounds
RESULT POINTS
BEST 7 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Victoria HILL
(NZL19900730)
New Plymouth NZL 39 39 - 6 7 6 7 7 3 3 - - -
2 Lauren REYNOLDS
(AUS19910625)
Bunbury AUS 36 36 - 8 8 8 6 6 - - - - -
3 Cherie SIMPSON
(AUS19910501)
Nerang AUS 23 23 - 5 6 5 2 5 - - - - -
4 Caroline BUCHANAN
(AUS19901024)
Tuggeranong AUS 15 15 - - - 7 8 - - - - - -
5 Rachel BRACKEN
(AUS19910630)
Townsville AUS 14 14 - - - 2 4 8 - - - - -
6 Alexandra WILLIAMS
(NZL19910610)
Papakura NZL 12 12 - 7 5 - - - - - - - -
7 Grace IRELAND
(AUS19900114)
Liverpool City AUS 10 10 - - - 1 5 4 0 0 - - -
8 Shanaye PECK
(NZL19911120)
Tauranga NZL 8 8 - 4 4 - - - - - - - -
9 Jamie-Lee NOYCE
(AUS19901214)
Centenary Plains AUS 7 7 - - - 4 3 - - - - - -
=10 Caetlyn HUBERT
(AUS19900916)
Maitland Tenambit AUS 3 3 - - - 3 0 - - - - - -
=10 Caitlyn WARD
(AUS19900722)
Harbour City AUS 3 3 - - - 0 0 3 - - - - -
12 Erin ANDERSON
(AUS19910225)
Knox AUS 2 2 - - - - - 2 - - - - -
- Michelle CAMPBELL
(AUS19901222)
Ashmore AUS 0 0 - - - 0 - - - - - - -
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-11 to qualify.
Best 7 results are from rounds 1-10

Junior Men 43 Riders.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 11 of 11 Rounds
RESULT POINTS
BEST 7 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Sam WILLOUGHBY
(AUS19910815)
Happy Valley AUS 52 58 8 8 6 6 6 8 8 8 - - -
2 Steven JANSSEN
(AUS19900117)
Nerang AUS 45 45 - 7 7 8 8 2 6 7 - - -
3 Joshua CALLAN
(AUS19910408)
Lilydale AUS 36 36 - 2 5 7 7 7 5 3 - - -
4 Masahiro SAMPEI
(JPN19900502)
Japan JPN 26 26 4 4 4 5 2 0 - - - - 7
5 Kurt PICKARD
(NZL19910314)
Tauranga NZL 22 22 - 6 8 0 0 0 7 1 - - -
6 Luke LONDEMA
(AUS19900429)
Happy Valley AUS 21 21 - - - 3 4 6 4 4 - - -
7 Anthony DEAN
(AUS19910422)
Cross Keys AUS 18 18 - - - 0 5 5 2 6 - - -
8 Yusaku KOSHO
(JPN)
Japan JPN 14 14 6 - - - - - - - - - 8
9 Michael CHASTEAUNEUF
(AUS19910115)
Eastfield AUS 11 11 - - - 1 1 1 3 5 - - -
10 Tatsumi MATSUSHITA
(JPN19910924)
Japan JPN 9 9 5 - - - - - - - - - 4
11 Matthew DAVIES
(NZL19940615)
Christchurch City NZL 9 9 - 1 1 2 3 - 0 2 - - -
12 Naoki YAMAMOTO
(JPN)
Japan JPN 8 8 2 - - - - - - - - - 6
13 Joseph HURLEY
(NZL19900630)
Hamilton NZL 8 8 - 5 3 - - - 0 0 - - -
14 Denzel STEIN
(USA19910117)
United States of America USA 7 7 7 - - - - - - - - - -
15 Yujiro TAKAYAMA
(JPN 19900706)
Japan JPN 6 6 3 - - - - - - - - - 3
16 Yu KIKUCHI
(JPN 19900607)
Japan JPN 5 5 - - - - - - - - - - 5
17 Axel JONES
(NZL19900902)
Hamilton NZL 5 5 - 3 2 - - - - - - - -
=18 Luke BRACKEN
(AUS19900417)
Townsville AUS 4 4 - - - 4 0 - - - - - -
=18 Tom SIINMAA
(AUS19900418)
Knox AUS 4 4 - - - - - 4 - - - - -
20 Ian DOCHERTY
(AUS19911101)
Penrith AUS 3 3 - - - 0 0 3 - - - - -
21 Kenta TAKAHASHI
(JPN19910817)
Bayside AUS 3 3 1 - - - - - - - - - 2
22 Andrew MCKENZIE
(NZL19911203)
Rangiora NZL 1 1 - - - - - 0 1 0 - - -
- Richard FOX
(NZL19901027)
Gisborne NZL 0 0 - 0 0 - - - 0 0 - - -
- Troy HANSEN
(NZL19900317)
Rangiora NZL 0 0 - 0 0 - - - - - - - -
- Ben ORCHARD
(NZL19900312)
Christchurch City NZL 0 0 - 0 0 - - - - - - - -
- Jasher SIMMONS
(NZL19910728)
Waitakere NZL 0 0 - 0 0 - - - - - - - -
- Matthew WALKER
(NZL19900324)
Rotorua NZL 0 0 - 0 0 - - - - - - - -
- Joshua WOODCOCK
(NZL19891227)
Sunset Coast Waiuku NZL 0 0 - 0 - - - - - - - - -
- Karl BALLINTYNE
(AUS19901016)
Blue Lake AUS 0 0 - - - 0 0 0 - - - - -
- Justin BRAYBON
(AUS19910213)
Happy Valley AUS 0 0 - - - 0 0 0 - - - - -
- Jye DANIELSON
(AUS19900330)
Mackay Pioneer AUS 0 0 - - - 0 0 - - - - - -
- Nick DEININGER
(AUS19910917)
Nerang AUS 0 0 - - - 0 0 0 - - - - -
- Chris FLEMING
(AUS19900720)
Suncoast Hinterland AUS 0 0 - - - 0 0 - - - - - -
- Joseph HEY
(AUS19910416)
Hills AUS 0 0 - - - 0 0 0 - - - - -
- Mason KING
(AUS19910628)
Bunbury AUS 0 0 - - - 0 0 - - - - - -
- Aidan NEMET
(AUS19911007)
Tuggeranong AUS 0 0 - - - 0 0 0 - - - - -
- Dean PIPER
(AUS19910824)
Lake Macquarie AUS 0 0 - - - 0 0 0 - - - - -
- Scott WALSH
(AUS19900206)
Lake Macquarie AUS 0 0 - - - 0 0 0 - - - - -
- Wyatt CLINCH
(NZL25031991)
East City NZL 0 0 - - - - 0 - 0 0 - - -
- Rhys JONES
(AUS19900725)
Rockhampton AUS 0 0 - - - - 0 - - - - - -
- Aaron GEDYE
(AUS19910604)
Lilydale AUS 0 0 - - - - - 0 - - - - -
- Andrew HOWIESON
(AUS19910824)
Park Orchards AUS 0 0 - - - - - 0 - - - - -
- Jesse TUCKEY
(NZL19910913)
Cambridge NZL 0 0 - - - - - - 0 0 - - -
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-11 to qualify.
Best 7 results are from rounds 1-10

Elite Women 19 Riders.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 11 of 11 Rounds
RESULT POINTS
BEST 7 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Sarah WALKER
(NZL19881007)
Rotorua NZL 84 95 12 12 12 12 11 12 12 12 - - -
2 Krystal CRANFIELD
(AUS19860601)
Centenary Plains AUS 63 63 - 10 9 7 8 9 10 10 - - -
3 Ziggy CALLAN
(AUS19890512)
Lilydale AUS 61 61 - 9 5 10 9 11 8 9 - - -
4 Melissa MANKOWSKI
(AUS19880825)
Moranbah AUS 55 55 - - - 11 12 10 11 11 - - -
5 Tanya BAILEY
(AUS19810315)
Wanneroo AUS 52 52 - 8 6 8 7 8 9 6 - - -
6 Serena ADAMSON
(NZL19830218)
Papakura NZL 37 37 8 6 7 5 5 6 0 - - - -
7 Nicole CALLISTO
(AUS19871112)
Wanneroo AUS 36 36 - 11 11 - - - 6 8 - - -
8 Kelly PERCY
(AUS19860205)
Redlands AUS 26 26 - - - 9 10 7 - - - - -
9 Danielle CARTER
(NZL19890929)
Alexandra NZL 25 25 - 5 8 6 6 - 0 0 - - -
10 Miki LIBATA
(JPN19851005)
Japan JPN 17 17 9 - - - - - - - - - 8
11 Ayaka MIWA
(JPN19881223)
Japan JPN 17 17 11 - - - - - - - - - 6
12 Vanessa QUIN
(NZL19761015)
Tauranga NZL 17 17 - 7 10 - - - - - - - -
13 Uta SATO
(JPN)
Japan JPN 14 14 7 - - - - - - - - - 7
14 Layne NYHAUG
(CAN19891129)
Canada CAN 10 10 10 - - - - - - - - - -
15 Tania CARSON
(NZL19881009)
Nelson NZL 10 10 - 0 0 - - - 5 5 - - -
16 Noriko HATAKEYAMA
(JPN)
Japan JPN 6 6 6 - - - - - - - - - -
17 Kimi SAKAGUCHI
(JPN19800213)
Japan JPN 5 5 - - - - - - - - - - 5
18 Catherine HOPKINS
(AUS19890605)
Hills AUS 5 5 - - - - - 5 - - - - -
- Jenni CONWAY
(NZL19891223)
Rotorua NZL 0 0 - 0 0 - - - - - - - -
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-11 to qualify.
Best 7 results are from rounds 1-10

Elite Men 59 Riders.

RANK NAME GROUP TOTAL
After 11 of 11 Rounds
RESULT POINTS
BEST 7 RACE 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Marc WILLERS
(NZL19850911)
Cambridge NZL 75 82 11 8 12 12 8 12 7 12 - - -
2 Luke MADILL
(AUS19800528)
Penrith AUS 69 74 9 11 10 5 7 11 11 10 - - -
3 Jared GRAVES
(AUS19821216)
Toowoomba AUS 64 64 - 12 7 0 12 10 12 11 - - -
4 KAMAKAZI
(AUS19810803)
Nerang AUS 53 55 12 10 6 2 10 8 3 4 - - -
5 Brian KIRKHAM
(AUS19860101)
Port Augusta AUS 39 39 - - - 11 1 9 10 8 - - -
6 Billy JOLLIFFE
(AUS19861206)
Terrigal AUS 39 39 - - - 9 5 7 9 9 - - -
7 Alex CAMERON
(AUS19870618)
Liverpool City AUS 38 38 - 3 3 3 9 5 8 7 - - -
8 Steven WONG
(HKG19880428)
Hong Kong of China HKG 33 33 4 - - 8 1 6 3 3 - - 8
9 Matthew CAMERON
(NZL19850221)
New Plymouth NZL 33 33 4 2 8 4 6 3 0 6 - - -
10 Jamie GRAY
(AUS19810424)
Beenleigh AUS 25 25 - 4 11 - - - 5 5 - - -
11 Jason KELLY
(NZL19850617)
Hamilton NZL 21 21 6 9 0 3 3 0 - - - - -
12 Tony WILCOCK
(NZL19830509)
Tauranga NZL 20 20 - 7 5 0 2 - 6 0 - - -
13 Michael ROBINSON
(AUS19821209)
Nerang AUS 18 18 - - - 7 11 - - - - - -
14 Tim FERGUSON
(NZL19820630)
Cambridge NZL 16 16 - 5 3 4 4 - - - - - -
15 Haden DE-BOER
(NZL19830821)
Hamilton NZL 15 15 - 6 9 - 0 - - - - - -
16 Jun KURODA
(JPN19850220)
Japan JPN 13 13 5 - - - - - - - - - 8
17 Thomas HUBERT
(AUS19880731)
Maitland Tenambit AUS 13 13 - - - 10 3 - - - - - -
18 Matthew WILLOUGHBY
(AUS19891103)
Happy Valley AUS 13 13 - - - 6 4 3 - - - - -
19 Akifumi SAKAMOTO
(JPN19820225)
Japan JPN 12 12 7 - - - - 0 4 0 - - 1
20 Steven CISAR
(USA19860909)
United States of America USA 10 10 10 - - - - - - - - - -
21 Glenn CODEGA
(AUS19790929)
Logan City AUS 9 9 - - - 1 0 - 4 4 - - -
22 David HERMAN
(USA19880509)
United States of America USA 8 8 8 - - - - - - - - - -
=23 Alex HUNTER
(HKG19870815)
Hong Kong Of China HKG 7 7 - - - 0 0 0 0 - - - 7
=23 Susuma MIURA
(JPN19790706)
Japan JPN 7 7 - - - - - - 0 0 - - 7
25 Rhys TELFORD
(NZL19871111)
New Plymouth NZL 7 7 - 0 4 - - - 0 3 - - -
=26 Yuichi FUJISAWA
(JPN19890808)
Japan JPN 6 6 - - - - - - - - - - 6
=26 Kam Hin WONG
(HKG19891021)
Hong Kong of China HKG 6 6 - - - - - - - - - - 6
=28 Ting Chun HO
(HKG19870627)
Hong Kong of China HKG 5 5 - - - - - - - - - - 5
=28 Yoshito TUKAHARA
(JPN19791206)
Japan JPN 5 5 - - - - - - - - - - 5
=30 Wai Hong CHEUNG
(HKG19860621)
Hong Kong of China HKG 4 4 - - - - - - - - - - 4
=30 Akira DOI
(JPN19780806)
Japan JPN 4 4 - - - - - - - - - - 4
=32 Kristopher TWENTYMAN
(AUS19891105)
Liverpool City AUS 4 4 - 1 3 - - - - - - - -
=32 Michael WILLIAMS
(NZL19890723)
Papakura NZL 4 4 - 4 0 - - - 0 - - - -
=32 Sean DWIGHT
(AUS19730211)
Liverpool City AUS 4 4 - - - - - 4 - - - - -
=32 Olivier HOARAU
(AUS19881012)
Frankston AUS 4 4 - - - - - 4 - - - - -
36 Kazushige TAKAYAMA
(JPN19890323)
Japan JPN 3 3 - - - - - - - - - - 3
=37 Liam PHILLIPS
(GBR19890311)
Great Britain GBR 3 3 3 - - - - - - - - - -
=37 Justin TRAVIS
(USA19830414)
United States of America USA 3 3 3 - - - - - - - - - -
=37 Kaito FUJIWARA
(JPN19890718)
Japan JPN 3 3 - 3 0 - - - - - - - -
40 Takuro NISHIOKA
(JPN19831121)
Japan JPN 2 2 - - - - - - - - - - 2
=41 Dane BOOKER
(AUS19880306)
Terrigal AUS 2 2 - 2 0 - - - 0 0 - - -
=41 Frank PENROSE
(AUS19820517)
Southlake AUS 2 2 - 1 0 0 0 1 - - - - -
=41 Matthew HILL
(AUS19881129)
Nerang AUS 2 2 - - - 2 0 - - - - - -
=41 Todd PASCOE
(AUS19880406)
Townsville AUS 2 2 - - - 0 2 - - - - - -
=41 Joshua WEBB
(AUS19891226)
Terrigal AUS 2 2 - - - 0 0 2 - - - - -
=41 Brock MURRAY
(AUS19850419)
Southern Districts AUS 2 2 - - - - - 2 - - - - -
47 Michael FENWICK
(AUS19860516)
Happy Valley AUS 1 1 - - - 0 0 1 - - - - -
- Kurt BAGBY
(NZL19810608)
East City NZL 0 0 - 0 0 - - - 0 0 - - -
- Jordan MCGIMPSEY
(NZL19890807)
Christchurch City NZL 0 0 - 0 - - - - - - - - -
- Mischa PARTRIDGE
(CAN19880621)
Canada CAN 0 0 - 0 0 0 0 0 - - - - -
- Anthony BORK
(AUS19830523)
Logan City AUS 0 0 - - - 0 0 0 - - - - -
- Joel KUGENER
(NZL19840408)
New Zealand NZL 0 0 - - - 0 0 - - - - - -
- Derrick MELLISH
(NZL19890327)
Sunset Coast Waiuku NZL 0 0 - - - 0 0 0 - - - - -
- Ashley PEMBERTON
(AUS19891113)
Townsville AUS 0 0 - - - 0 0 - - - - - -
- Graeme RIGGS
(AUS19891006)
Harbour City AUS 0 0 - - - 0 0 - - - - - -
- Michael VOCKENSON
(AUS19890820)
Suncoast Hinterland AUS 0 0 - - - 0 0 - - - - - -
- Daniel WALLACE
(AUS19850201)
Harbour City AUS 0 0 - - - 0 0 - - - - - -
- Christopher WESTWOOD
(AUS19890414)
Lake Macquarie AUS 0 0 - - - 0 0 - - - - - -
- Adam CAREY
(AUS19881220)
Border AUS 0 0 - - - - - 0 - - - - -
* = not yet qualified, # = can't qualify. Must enter 1 of rounds 1-11 to qualify.
Best 7 results are from rounds 1-10 Top of Report