• BMX Gear Calculator iPhone/iPad app

News

Weekend Wrap Up – Derby City Nationals

by bmxultra,com

While the USABMX national series was split over two races on the weekend the Elite’s were in Louisville Kentucky for the Derby City Nationals/Eastern Division Finals.

In Elite Women’s Mariana Pajon took two wins and Alice Post scored a win as well. In Elite Men Connor Fields, Maris Strombergs and Sam Willoughby all took a win.

Friday

A PRO    Total Riders = 28    Groups = 4
1  JEFFERY (UPPY) UPSHAW, KUWAHARA USA, DAYTON, OH
2  CHASE HINES, MARIAN UNIVERSITY, SUMMERVILLE, SC
3  OLIJUWAN (PRINCE) DAVIS, MORPHINE/HARO/FLY, ST CHARLES, IL
4  PHIL  DELIZIA, DKOI/NOT FOR HIRE, TOMS RIVER, NJ
5  THOMAS SIINMAA, , 
6  DANIEL SMITH, ROADKILL BICYCLES, CHATHAM, NJ
7  MARTY WISEHART, FASTSIGNS/GHP/PROMAX, PHOENIX, AZ
8  BRANDON “FLY BOY” MCCOY, MORPHINE HARO/FLY, DAYTON, OH

VETERAN PRO    Total Riders = 13    Groups = 2
1  CRISTIAN BECERINE, FREE AGENT/ROCKSTAR, COSTA MESA, CA
2  MATT POHLKAMP, DAN’S COMP, SANTA MONICA, CA
3  JAVIER (JAVI) COLOMBO, SE RACING/MAXXIS TIRES, COSTA MESA, CA
4  BEAU RICHARDS, FACTORY SUNBRU ROBUST, RED OAK, TX
5  DOMINGOS LAMMOGLIA, J&R BICYCLES/PROFILE, ORLANDO, FL
6  TIM DINGER, MORPHINE INDUSTRIES, CHARLOTTE, NC
7  WILL MURRAY, DOUBLECROSS BIKES, CHARLOTTE, NC
8  YO THACH, YESS BMX, FT WORTH, TX

USAC JR DEV BOYS    Total Riders = 9    Groups = 2
1  (FLY N) RYAN PETTIGREW, JR BICYCLES.COM-SPEEDCO, WATSONVILLE, CA
2  ANTONIO BONESSI, HYPER,RENNEN,1-9, HENDERSONVILLE, NC
3  ADAM ELLIS, GHP/RIPXX, FT MEYERS, FL
4  RYAN HALLIGAN, FACTORY CYCLECRAFT, WESLEY CHAPEL, FL
5  BENJAMIN ROBERTS, , WHEATON, IL
6  AUSTIN BENTON, FIREDOG RAC/BLACKCROWN, CLEVELAND, TN
7  UHL WOODS, , BENBROOK, TX
8  ALEX (BIG AL) TUCKER, BADD & CO FACTORY, MIDLOTHIAN, IL

Women Juniors    Total Riders = 6    Groups = 1
1  “FLY’N” FELICIA STANCIL, FACTORY GT, LAKE VILLA, IL
2  DOMENICA AZUERO, MOM & DAD, ECUADOR, ECU
3  SHEALEN RENO, HYPER BICYCLES, PLANO, TX
4  MIKA (LIL SMOKE) SHAW, FACTORY KAOS, BAILEY, CO
5  SHAY GLYNN, PROFILE / MONSTER, NORCO, CA
6  ADRIAN (THE ASSASSIN) SANDERS, IXL SPORTS HYDRATION, LEAWOOD, KS

Women Elite    Total Riders = 15    Groups = 2
1  MARIANA  PAJON, DAN’S COMP, FT LAUDERDALE, FL
2  ARIELLE”AIRBORN”MARTIN, PROMAX/GT, SPANAWAY, WA
3  SIMONE TETSCHE CHRISTENSEN, ,
4  DANI (THE DANIMAL) GEORGE, FACTORY SUPERCROSS BMX, PALMDALE, CA
5  AMANDA GEVING, YESS/TROY LEE DESIGN, LARGO, FL
6  ALISE POST, REDLINE, SAINT CLOUD, MN
7  DOMINIQUE (3D) DANIELS, GCU/G-FROM/SHEELS, GILBERT, AZ
8  AMANDA CARR, SUPERCROSS & CORSA RACE, PUNTA GORDA, FL

Men Juniors    Total Riders = 14    Groups = 2
1  MALIEK BYNDLOSS, FACTORY SSQUARED, CAPE CORAL, FL
2  ANDREW TOWNSEND, HARO/PROMAX, HAMPTON, VA
3  TYLER WHITFIELD, FACTORY SSQUARED/ANSWER, ROCKFORD, IL
4  CHRIS CHRISTENSEN, ,
5  JUSTIN KNAPPER, ANSWER/RENNEN, POTTSTOWN, PA
6  HUNTER PELHAM, HARO/PROMAX, CONROE, TX
7  BRANDON “BIG B” CESLOK, FACTORY SSQUARED/ANSWER, JANESVILLE, WI
8  SEAN GAIAN, FACTORY GT, SANTEE, CA

Men Elite    Total Riders = 39    Groups = 5
1  CONNOR FIELDS, CHASE BMX, HENDERSON, NV
2  VINCENT PELLUARD, , N/A, FR FRA
3  DAVID HERMAN (THE HERMINATOR), FREE AGENT/ROCKSTAR, WHEAT RIDGE, CO
4  TORY NYHAUG, REDLINE, COQUITLAM, BC CAN
5  CORBEN SHARRAH, HARO, TUCSON, AZ
6  SYLVAIN ANDRE, DEFINITIVE/CAVAILLON, N/A, FR FRA
7  JOEY BRADFORD, PROPHECY BMX, MONTEREY, CA
8  KORY COOK, FACTORY PROMAX, TUSTIN, CA

Saturday

A PRO    Total Riders = 29    Groups = 4
1  JEFFERY (UPPY) UPSHAW, KUWAHARA USA, DAYTON, OH
2  PHIL  DELIZIA, DKOI/NOT FOR HIRE, TOMS RIVER, NJ
3  MARTY WISEHART, FASTSIGNS/GHP/PROMAX, PHOENIX, AZ
4  FAVIO MOJICA, CORSA RACEWEAR/PHN ARMY, NAPLES, FL
5  KRISTRAPS VINTERS, , COLUMBIA, KY
6  THOMAS SIINMAA, HRV FITNESS/S SQUARED, 
7  JARED (J BECK) BECKER, 1 SHOT ANSWER SSQUARED, GLENDALE, AZ
8  BRANDON “FLY BOY” MCCOY, MORPHINE HARO/FLY, DAYTON, OH

VETERAN PRO    Total Riders = 12    Groups = 2
1  CRISTIAN BECERINE, FREE AGENT/ROCKSTAR, COSTA MESA, CA
2  MATT POHLKAMP, DAN’S COMP, SANTA MONICA, CA
3  BEAU RICHARDS, FACTORY SUNBRU ROBUST, RED OAK, TX
4  DOMINGOS LAMMOGLIA, J&R BICYCLES/PROFILE, ORLANDO, FL
5  TIM DINGER, MORPHINE INDUSTRIES, CHARLOTTE, NC
6  PAUL CALDWELL, DOUBLECROSS BIKES, MANSFIELD, TX
7  (BLACK JACK) JASON CARNES, REDLINE, AUSTIN, TX
8  JAVIER (JAVI) COLOMBO, SE RACING/MAXXIS TIRES, COSTA MESA, CA

USAC JR DEV BOYS    Total Riders = 9    Groups = 2
1  (FLY N) RYAN PETTIGREW, JR BICYCLES.COM-SPEEDCO, WATSONVILLE, CA
2  (JUST JOSH) JOSHUA  BERLINER, YOUNG GUNS BMX, AUSTIN, TX
3  BENJAMIN ROBERTS, , WHEATON, IL
4  ADAM ELLIS, GHP/RIPXX, FT MEYERS, FL
5  AUSTIN BENTON, FIREDOG RAC/BLACKCROWN, CLEVELAND, TN
6  ALEX (BIG AL) TUCKER, BADD & CO FACTORY, MIDLOTHIAN, IL
7  UHL WOODS, , BENBROOK, TX
8  ANTONIO BONESSI, HYPER,RENNEN,1-9, HENDERSONVILLE, NC

Women Juniors    Total Riders = 6    Groups = 1
1  “FLY’N” FELICIA STANCIL, FACTORY GT, LAKE VILLA, IL
2  DOMENICA AZUERO, MOM & DAD, ECUADOR, ECU
3  SHAY GLYNN, PROFILE / MONSTER, NORCO, CA
4  SHEALEN RENO, HYPER BICYCLES, PLANO, TX
5  MIKA (LIL SMOKE) SHAW, FACTORY KAOS, BAILEY, CO
6  ADRIAN (THE ASSASSIN) SANDERS, IXL SPORTS HYDRATION, LEAWOOD, KS

Women Elite    Total Riders = 16    Groups = 2
1  MARIANA  PAJON, DAN’S COMP, FT LAUDERDALE, FL
2  ARIELLE”AIRBORN”MARTIN, PROMAX/GT, SPANAWAY, WA
3  LAUREN REYNOLD, , AUSTRALIA, WA AUST
4  AMANDA GEVING, YESS/TROY LEE DESIGN, LARGO, FL
5  SIMONE TETSCHE CHRISTENSEN, ,
6  AMANDA CARR, SUPERCROSS & CORSA RACE, PUNTA GORDA, FL
7  DOMINIQUE (3D) DANIELS, GCU/G-FROM/SHEELS, GILBERT, AZ
8  ALISE POST, REDLINE, SAINT CLOUD, MN

Men Juniors    Total Riders = 14    Groups = 2
1  SEAN GAIAN, FACTORY GT, SANTEE, CA
2  HUNTER PELHAM, HARO/PROMAX, CONROE, TX
3  MALIEK BYNDLOSS, FACTORY SSQUARED, CAPE CORAL, FL
4  CHRIS CHRISTENSEN, ,
5  ANDREW TOWNSEND, HARO/PROMAX, HAMPTON, VA
6  TYLER WHITFIELD, FACTORY SSQUARED/ANSWER, ROCKFORD, IL
7  BRANDON “BIG B” CESLOK, FACTORY SSQUARED/ANSWER, JANESVILLE, WI
8  COLE TESAR, FACTORY FELT/SC ACTIONSP, HUNTERSVILLE, NC

Men Elite    Total Riders = 39    Groups = 5
1  MARIS (THE MACHINE) STROMBERGS, FREE AGENT/ROCKSTAR, MURRIETA, CA
2  SAM WILLOUGHBY, REDLINE, CHULA VISTA, CA
3  TORY NYHAUG, REDLINE, COQUITLAM, BC CAN
4  JUSTIN POSEY, DAN’S COMP, WINSTON-SALEM, NC
5  CONNOR FIELDS, CHASE BMX, HENDERSON, NV
6  CARLOS OQUENDO, INDEPORTES ANTIOQUIA/GW, PLANT CITY, FL
7  VINCENT PELLUARD, , N/A, FR FRA
8  KORY COOK, FACTORY PROMAX, TUSTIN, CA

Sunday

A PRO    Total Riders = 30    Groups = 4
1  JEFFERY (UPPY) UPSHAW, KUWAHARA USA, DAYTON, OH
2  THOMAS SIINMAA, HRV FITNESS/S SQUARED, 
3  DANIEL SMITH, ROADKILL BICYCLES, CHATHAM, NJ
4  WILLIAM (WILL THE THRILL) GRANT, VERT/J&R/MY RADAR, LARGO, FL
5  FAVIO MOJICA, CORSA RACEWEAR/PHN ARMY, NAPLES, FL
6  OLIJUWAN (PRINCE) DAVIS, MORPHINE/HARO/FLY, ST CHARLES, IL
7  JOSEPH BRACERO, , OCOEE, FL
8  GAVIN LUBBE, FACTORY FELT/SC ACTIONSP, MONTEREY, CA

VETERAN PRO    Total Riders = 9    Groups = 2
1  CRISTIAN BECERINE, FREE AGENT/ROCKSTAR, COSTA MESA, CA
2  MATT POHLKAMP, DAN’S COMP, SANTA MONICA, CA
3  JAVIER (JAVI) COLOMBO, SE RACING/MAXXIS TIRES, COSTA MESA, CA
4  YO THACH, YESS BMX, FT WORTH, TX
5  TIM DINGER, MORPHINE INDUSTRIES, CHARLOTTE, NC
6  (BLACK JACK) JASON CARNES, REDLINE, AUSTIN, TX
7  DOMINGOS LAMMOGLIA, J&R BICYCLES/PROFILE, ORLANDO, FL
8  CODY SMART, CHASE/AXTION-SPORTS/FOX, HOUSTON, TX

USAC JR DEV BOYS    Total Riders = 11    Groups = 2
1  (FLY N) RYAN PETTIGREW, JR BICYCLES.COM-SPEEDCO, WATSONVILLE, CA
2  ANTONIO BONESSI, HYPER,RENNEN,1-9, HENDERSONVILLE, NC
3  RYAN HALLIGAN, FACTORY CYCLECRAFT, WESLEY CHAPEL, FL
4  BENJAMIN ROBERTS, , WHEATON, IL
5  (JUST JOSH) JOSHUA  BERLINER, YOUNG GUNS BMX, AUSTIN, TX
6  ALEX (BIG AL) TUCKER, BADD & CO FACTORY, MIDLOTHIAN, IL
7  “JAMMIN” JOSHUA BRUNT, MELEE FACTION, TOLEDO, OH
8  DEREK O’CONNELL, GHP/ALIAS/RIPXX, CAPE CORAL, FL

Women Juniors    Total Riders = 6    Groups = 1
1  “FLY’N” FELICIA STANCIL, FACTORY GT, LAKE VILLA, IL
2  DOMENICA AZUERO, MOM & DAD, ECUADOR, ECU
3  MIKA (LIL SMOKE) SHAW, FACTORY KAOS, BAILEY, CO
4  SHEALEN RENO, HYPER BICYCLES, PLANO, TX
5  SHAY GLYNN, PROFILE / MONSTER, NORCO, CA
6  ADRIAN (THE ASSASSIN) SANDERS, IXL SPORTS HYDRATION, LEAWOOD, KS

Women Elite    Total Riders = 16    Groups = 2
1  ALISE POST, REDLINE, SAINT CLOUD, MN
2  MARIANA  PAJON, DAN’S COMP, FT LAUDERDALE, FL
3  DOMINIQUE (3D) DANIELS, GCU/G-FROM/SHEELS, GILBERT, AZ
4  TAYLOR WOLCOTT, TANGENT, WICHITA, KS
5  ARIELLE”AIRBORN”MARTIN, PROMAX/GT, SPANAWAY, WA
6  LAUREN REYNOLD, , AUSTRALIA, WA AUS
7  AMANDA CARR, SUPERCROSS & CORSA RACE, PUNTA GORDA, FL
8  AMANDA GEVING, YESS/TROY LEE DESIGN, LARGO, FL

Men Juniors    Total Riders = 14    Groups = 2
1  MALIEK BYNDLOSS, FACTORY SSQUARED, CAPE CORAL, FL
2  ANDREW TOWNSEND, HARO/PROMAX, HAMPTON, VA
3  HUNTER PELHAM, HARO/PROMAX, CONROE, TX
4  SEAN GAIAN, FACTORY GT, SANTEE, CA
5  ALDEN VOLLE, DAN’S COMP, PENRYN, CA
6  CHRIS CHRISTENSEN, ,
7  COLE TESAR, FACTORY FELT/SC ACTIONSP, HUNTERSVILLE, NC
8  TYLER WHITFIELD, FACTORY SSQUARED/ANSWER, ROCKFORD, IL

Men Elite    Total Riders = 36    Groups = 5
1  SAM WILLOUGHBY, REDLINE, CHULA VISTA, CA
2  DAVID HERMAN (THE HERMINATOR), FREE AGENT/ROCKSTAR, WHEAT RIDGE, CO
3  CONNOR FIELDS, CHASE BMX, HENDERSON, NV
4  JOEY (THE BOMB) BERTHIAUME, DOUBLECROSS BIKES, ST PAUL, MN
5  SYLVAIN ANDRE, DEFINITIVE/CAVAILLON, N/A, FR FRA
6  ALFREDO CAMPO, VIVNT/GRAIMAN/ECUADOR, MURRIETA, CA
7  MARIS (THE MACHINE) STROMBERGS, FREE AGENT/ROCKSTAR, MURRIETA, CA
8  JOEY BRADFORD, PROPHECY BMX, MONTEREY, CA

Share Button
|